سامانه پیامک: 10004134328353 تلفن: 8353 3432 041 

بهداشت حوله

بهداشت حوله
یک پیشنهاد عالی و ارزان و راحت در مورد بهداشت حوله : ….

با یک جستجوی ساده در اینترنت مطالب بسیاری در مورد نحوه شستشو و نگهداری حوله (حال از زبان یک دکتر ناشناس یا یک کارشناس بهداشتی) می توانید بدست آورید.

توصیه های غیرکارشناسی و غیرعملی که گاهی اوقات موکداً به شما پیغام می دهد که حوله های را بجوشانید یا از مواد مواد ضد عفونی کننده قوی استفاده کنید! و حتی برخی نظرها پا را فراتر می گذارند و توصیه به استفاده از حوله های یک بار مصرف و یا حتی حوله های کاغذی می کنند! همه این توضیح ها و پیشنهادهای بعضاً عجیب و غریب در مورد بهداشت حوله به جای کمک کردن به مصرف کننده برای آگاهی بهتر در مورد نحوه نظافت حوله اش، بیشتر او را سردرگم و گاهی دچار تعارض کرده و آدرس غلط می دهند. مثلاً فرض کنید آقای دکتر دستور به جوشاندن حوله ها می دهد! با این توضیح به اصطلاح آقای دکتر، باید هر مصرف کننده یک دیگ یا قابلمه هم برای جوشاندن حوله هایش داشته باشد. آیا این توصیه عملی است ؟ گر چه مبرهن است که جوشاندن هر وسیله ای میکروب های آن را به حداقل می رساند یا در جایی دیگر کارشناسی توصیه می کند که از حوله های یک بار مصرف یا حوله های کاغذی استفاده کنید! اگر مصرف کننده بخواهد به توصیه این کارشناس عمل کند و از حوله های یک با مصرف یا حوله های کاغذی استفاده کند، هر بار دوش گرفتن یا استحمام به بهای گزافی تمام خواهد شد، و مصرف کننده باید هر ماه تقریباً یک چهارم عایدی اش را برای خرید حوله هزینه کند. دوباره سوال این خواهد بود که آیا این توصیه عملی است؟ اگر چه در آینده با پیشرفت تکنولوژی شاید شاهد بازیافت و دوباره تولید چنین حوله هایی با هزینه اندک باشیم.
پس چه باید کرد؟ چگونه باید از این سردرگمی رهایی یافت؟ بهترین روش شستشوی حوله چگونه است؟ آیا باید نسبت به نظافت و شستشوی حوله ها بی تفاوت بود (بعبارتی از طرف دیگر بام افتاد ، بطوری که بعضی از مصرف کننده گان لاجرم بدین راه رفته اند ).

البته بدیهی است که پاسخ سوال منفی است و هدف راقم سطور این نیست، بلکه تلاش در جهت یافتن راه حلی است که به نگرانی های مصرف کننده در مورد بهداشت و نظافت نگهداری حوله پایان داده و در عین راحتی و سهولت، حوله هایی نظیف و پاکیزه و بهداشتی داشته باشد.

پیشنهاد و ارایه راه کار: طی یک فرآیند منطقی که شامل:
۱- آشنایی مصرف کنندگان با کالای حوله.
۲- آشنایی مصرف کننده با نحو شستن و خشک کردن و نگهداری انواع حوله.
۳- جمع بندی دانسته های بهداشتی و حوله مصرفی و ساختن مدل.

۱) آشنایی با حوله:
اگر چه آگاهی رساندن به مصرف کننده در مورد حوله، وظیفه فراموش شده تولیدکنندگان بوده، در این مجال تلاش در توضیح موارد فنی و پیچیده حوله نیست، بلکه بدنبال حداقل دانش در مورد کالای در دسترس مصرف کننده حوله می باشد.
پارچه حوله دارای بافت تار و پودی است که به جهت نوع خاص تکنولوژی بافتش دارای لوپ های (حلقه های زنجیره ای شکل) برجسته در دو طرف حوله می باشد که به نوعی شبیه بافت روی زبان گربه می باشد (البته هزاران بار بزرگتر) و بدلیل نوع مواد اولیه استفاده شده در ساختمان حوله معمولاً تولیدکنندگان متعبر و در حوله زمرد از نخ صد درصد پنبه بهره می برند که دارای خاصیت جذب رطوبت است (رجوع کنید به دانستنیهای حوله در همین سایت). پس الیاف پنبه بکار رفته در حوله بدلیل خاصیت نیمه تراوا بودن (جذب آب به مقدار زیاد نسبت به حجم خودش) خیس و رطوبت حاصل از شستن دستها و یا استحمام را به راحتی بداخل خودش جذب می کند و قادر است که این رطوبت را به مدت نسبتاً طولانی در خود نگه دارد.
گرچه شکل ظاهری حوله ها شبیه هم می باشد. امّا براحتی و فقط با یک لمس و کمی سبک و سنگین کردن، تفاوت فاحش آنها آشکار خواهد شد. البته وزن زیاد حوله و ضخامت بیشتر از حد معمول دلیل مرغوبیت حوله نیست، بلکه مصرف کنندگانی که حوله های ضخیم و گوشتالو را ترجیح می دهند حتماً باید به نرمی و لطافت حوله در هنگام خرید دقت زیادی داشته باشند تا بیانگر مرغوبیت پنبه بکار رفته ، و مراحل تکمیل حوله با مواد استاندارد باشد و صد البته مشتریانی که حوله مورد علاقه شان حوله با لوپ های بلند و تراکم بافت بالاست، باید در نظر داشته باشند که زحمت بیشتری را در زمان نگهداری حوله متحمل می شوند. بعبارتی: حوله هر چه ضخیم تر و سنگین تر (تا حد نرمال و منطقی که باعث سنگینی غیرمعمول نشود) سختی نگهداری بیشتر شده و هر چه حوله ها نازک تر و تراکم کمتر (تا حد نرمال و منطقی که باعث آسیب رسیدن به تاروپود و لوپ های حوله نشود) سختی نگهداری کمتر.
دانستیم که حوله علاوه بر پارچه میانی دارای زنجیره های پیوسته و پیچیده پنبه است که هر چه ارتفاع لوپ ها (زنجیره ها) و تراکم آنها بیشتر می شود الیاف پنبه موجود در یک سطح مشخص بیشتر می شود و قدرت جذب رطوبت بالا می رود. این مشخصه ها اگر از حد نرمال خارج نشود کیفیت بالای حوله را نمایان می کند.

۲) آشنایی با نحوه شستن و خشک کردن انواع حوله:
همانگونه که می دانیم نمناکی و رطوبت بستر بسیار مناسبی برای رشد و نمو انواع میکروب و قارچهاست. یعنی میکروب ها برای رشد و تکثیرشان نیازمند محیطی مرطوب می باشند و در چنین جاهایی به حیاتشان ادامه می دهند. بطور مثال بخشهایی از بدن انسان مانند لابه لای انگشتان پا و یا زیر بغل ها که معمولاً مرطوب می مانند، محل مناسبی برای میکروب ها و قارچها است که با تغذیه از چربی پوست در این نقاط بسرعت رشد و تکثیر می شوند و شاید برایتان پیش آمده باشد دستمالی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می دهید بد بو شده باشد.
بطور طبیعی زمانی که از حوله استفاده می کنیم، امکان انتقال میکروب ها و قارچهای پنهان شده در لا به لای پوست به همراه تراشه های کاملاً ریز پوست به حوله بسیار زیاد است. چنانچه حوله بعد از هر بار استفاده خشک نشود، محل خوبی برای رشد میکروب ها و علی الخصوص قارچها است. شاید بعضی از توضیحات به نظر شما پیش پا افتاده بیاید ولی حالا که با خواص پنبه آشنا شده اید و می دانید که الیاف پنبه آب را بداخل خود می کشد و چنانچه در فضای مناسبی به جهت خشک شدن، بعد از استفاده قرار نگیرند، بفرض داخل حمام یا حتی رختکن حمام بمانند، رطوبت در داخل خود به مدت زیادی حفظ خواهند کرد. پیشنهاد می شود حتماً برای رطوبت زدایی از حوله های استفاده شده از حوله خشک کن بهره برده و در صورت امکان در معرض هوای تازه باشد.
بهترین دوره زمانی شستن حوله ها ! بسته به دفعات استفاده از حوله، بهتر است حوله تن پوش و حوله حمامی یا دست و صورت را بصورت هفتگی شستشو دهید و در صورت استفاده کم، زمان شستن حوله ها را از ۱۵ روز به تعویق نیافکنید.
شرایط شستن حوله ها : بدیهی است هر چه دمای آب بالاتر رود قدرت میکروب زدایی آن افزایش می یابد. بطوریکه در بیمارستانها و هتلها دمای آب را برای شستن ملحفه ها و حوله ها تا حد جوش بالا می برند ولی در محیط های خانگی اگر بیماری های پوستی شایع نباشد لزوماً به سخت گیری و ارتقاء دمای آب تا آن حد ضروری نیست و چون معمولاً از پودرها و یا صابونهای شوینده بهره گرفته می شود، دمای ۴۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد مناسب خواهد بود، به این نکته توجه شود که مخلوط نکردن حوله با سایر البسه خانگی ضروری می نماید و چنانچه افراد خانواده مبتلا به بیمارهی های پوستی و قارچی مانند زگیل یا عفونت قارچی کشاله ران باشند، حوله های ایشان را جداگانه و با افزودن مقدار مناسب ماده ضد عفونی بشوئید.
پس جدا کردن حوله ها از سایر البسه به هنگام شستن هم به لحاظ بهداشتی توصیه می شود و هم اینکه با بالا رفتن دما آب شستشوی حوله ها، باعث رها شدن رنگ دانه ها از داخل الیاف پنبه خواهد شد و این خصیصه طبیعی موجب رنگ گرفتن حوله های روشن تر و البسه با رنگ روشن خواهد بود.
چنانچه ظرفیت ماشین لباسشوئی تان زیاد است و تعداد حوله ها کم، مقرون به صرفه نخواهد بود که ماشین لباس شویی را بکار بیاندازید ، پس حوله های استفاده شده را خشک کرده و جمع کنید تا مقدار حوله کافی برای شستن داشته باشید.

۳) جمع بندی دانسته های بهداشتی در مورد حوله مصرفی و ساختن الگوی شستشوی حوله:
اگر بخواهیم با توجه به نکات بهداشتی و دانسته هایی در مورد حوله مصرفی به یک جمع بندی برسیم و به معنی دیگر بتوانیم یک دستورالعمل شستشو برای حوله استخراج نمائیم می توانیم بطور کلی به موارد زیر اشاره کنیم:

۱) حوله ها را بعد از استفاده به گوشه ای نیندازید یا در حمام و رختکن رها نکنیم.
۲) حوله ها را بعد از استفاده در جایی بگذارین که بتوانند خشک شوند. (حوله خشک کن یا بندرخت)
۳) حوله ها را حتماً بصورت انفرادی استفاده کنیم.
۴) حوله های دست و صورت خود را بصورت هفتگی و حوله های حمام یا تن پوش های حوله ای را در دوره های ۱۵ روزه بشوئید حتی اگر یک بار استفاده کرده باشیم.
۵) حوله ها را حتماً جداگانه بشوئیم.
۶) برای شستشوی حوله ها از آب با دمای ۳۰ الی ۶۰ درجه سانتی گراد استفاده کنیم و از پودرهای آنزیمی جهت حفظ کیفیت حوله بهره نبریم.
۷) بعد از اتمام مراحل شستشوی ماشین لباسشویی، سریعاً آن را تخلیه کرده و حوله ها را جای مناسب خشک کنید و چنانچه ماشین لباسشویی تان دارای خشک کن است آنرا در حداکثر قرار دهید و اکر یادتان رفت حوله ها دو سه ساعت داخل ماشین ماندند حتی اگر بو ندهند ، حتما از دکمه آبکشی استفاده کنیم .
۹) بعد از شستن و خشک کردن کامل حوله ها آنها را در قفسه یا کشویی جداگانه از لباسها نگه دارید.
۱۰) بهتر است در یک دوره زمانی که فکر می کنید حوله کیفیت خود را از دست داده و یا بو گرفته، حوله خود را تعویض کنیم.
۱۱) با سایت حوله زمرد در تماس باشید تا آخرین یافته های پزشکی و بهداشتی و همچنین تکنولوژی با خبر شوید و ما را از پیشنهادات خود بهره مند کرده و از پیشنهادهای ما آگاه شوید.

تبریز - کیلومتر 35 جاده آذرشهر - شهرک صنعتی سلیمی -انتهای خیابان 20 متری اصلی - نبش خیابان 16

تلفن: 4 - 8353 3432 - 041
فکس: 8010 3432 - 041

آمار سایت

امروز5
دیروز20
این هفته79
این ماه482
مجموع858591

آی پی بازدیدکنندگان : 35.168.110.128
Unknown ? Unknown

تیزر آذرریس در شبکه های سراسری

You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.